Yükleniyor...

Gıda güvenliğini korumak amacı ile, zincir içerisindeki tüm süreçleri altyapı, üretim, personel ve ekipman gibi tüm etkenleriyle birlikte kontrol altında tutmak için kurduğumuz sistem , ISO 22000 gıda güvenliği sistemi gereklilikleri üzerine incelikle inşa edilmiştir.maksimum verim ve maksimum hijyen için uygun ortam Haccp (hazard analysis and critical control points - tehlike analizleri ve kritik kontrol noktaları) sistemi ile sorumlu personel tarafından kontrol altında tutulur.

Üretim planlaması ekip toplantıları ile istişare edilerek planlanır, gerekli hazırlıklar yapılır. Bütün hazırlık üretim ve servis boyunca kurallara uygun kaliteli malzemeler kullanılmasına özen gösterilir.

images

Özen ve dikkatle oluşturulan uzman ekipler ile, hammadde tedariğinden depolama, hazırlık, üretim, servis ve temizlik aşamalarının her birinde dünya standartlarının kuralları ile tamamen müşteri memnuyeti amaçlanarak yüzde yüz sağlıklı lezzetli ve eğlenceli yemek anlayışı ile hizmet veren lider ve yenilikçi bir firma olmaktır.

images

Hizmetimizde pozitif enerji ve yüksek konsantrasyon sağlamak amacı ile; uygun iş ortamı, nitelikli iş arkadaşları ve adaletli gelir anlayışını korumak,

Müşteri memnuniyeti ve kurallara uygunluk anlayışı ile kalite hedefini korumak,

Müşterilerimiz ile devamlı iletişim halinde olarak, istek veya olası sorunlara anında cevap verebilir olmak,

Evrensel standartları uygulamak ve gelişen teknolojiyi sisteme entegre etmek,

Eğitim ve hijyen denetimlerini rutinhale getirmek, maksimum verime ulaşmak,

Sektörde lider firma olmak,

Tabldot yemekte restoran kalitesi ile hizmet vermek.

images