Yükleniyor...

1963 yılından itibaren, Restorant, Lokanta, Pastahane ve Catering hizmetlerinde aşk ile işletmecilik yapmış kurucumuz Yalçın Coşkun’un toplu yemek sektöründeki eksiklikleri görerek “toplu yemekte restoran kalitesini yakalamak” amacı ile geçmiş bilgi birikim ve enerjisini kullanarak maksimum memnuniyet misyonu ile hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz.

Kurumsal ilkelerimiz tedarikçilerimizden başlıyarak, çalışanlarımız ve müşterilerimize kadar bütün unsurlarımız ile önce iyi ve mutlu birer insan olarak yaşayabilmek, ve bu enerji ile mükemmel faydalı iş kuralımızı uygulayarak yaptığımız işlerde gereken özeni göstermek ve başarılı sonuçlar elde etme üzerine titizlikle oluşturularak hayat felsefemiz olarak bir parçamız haline gelmiş bulunuyor.

Hammadde ürünlerimizi seçtiğimiz gibi, personelimizide teknik bilgi ve donanımlarına göre özenle seçiyoruz. Şirket içi eğitim ve seminerlerle hep beraber devamlı gelişmeyi hedefliyoruz. “Bir işi yapıyorsan en iyi şekilde yap” duygusuna sahip olmanın verdiği avantajı kullanarak daima başarılı işler yapmanın sorumluluğunu taşımaktan da gayet mutlu oluyoruz.

images