Yükleniyor...

HİJYEN

İşletmemizde lezzet ve hijyen kesinlikle ödün veremiyeceğimiz en önemli değerlerimizdir. Bu nedenle üretimimizi nasıl usta ve güvenli ellere teslim ettiysek, hijyen konusunda da ürünler, personel ve tesis için gerekli şartların uygulanması konusunda titizlik ile çalışıyoruz.

Personelimizi işe kabul sürecinde şirket ilkelerimiz, tesis kurallarımız, hijyen ve dezenfeksiyon talimatları doğrultusunda eğitime tabi tutar, belirli periyotlarda portör muayenelerini yaptırarak riskleri minimize ederiz.

İş sağlığı ve güvenliği personelimiz ve gıda mühendislerimiz denetimleriyle daima hijyenik bir ortam oluşması için gayret ederler. ÇALIŞMA ORTAMI GÖZETİM VE DENETİM FORMU ile bilgileri kayıt altına alırız ve çalışmalarımıza bu raporlar yardımı ile yön veririz.

DEZENFEKSİYON

Dezenfeksiyon işlemleri her ürün yada ekipman için ayrı ayrı yapılır.

Üretim alanına üretim personeli dışında herhangi birinin girmesi kesinlikle kurallara aykırıdır. Zorunlu durumlarda ise, üretim alanına girecek olan kişinin koruyucu kıyafet, eldiven bone ve maske takması zorunlu kılınmıştır.

Tesislerimiz içi zararlı haşare ve istenmeyen maddelerle ilgili sağlık bakanlığı onaylı kuruluşlarca , kuruluşların çalışmaları sonucunda belirlenen programlara göre ilaçlamalar yapılır.

Sebze ve meyveler için de ayrı ayrı dezenfeksiyon sistemi bulunur.Kabuklu meyve yada sebzeler yıkanıp durulandıktan sonra dezenfektanlı suda tekrar yıkanıp durularak doğrama yada rendeleme işlemine geçilir. Yeşil yapraklı sebzeler ise ayıklanıp doğrandıktan sonra dezenfekte edilerek kullanılır.

Her ekipman için de ayrı dezenfeksiyon talimatları vardır ve tesiste herkesin göreceği şekilde tüm talimatlar asılı durur, ilgili personelimiz uygun şekilde tesislerimizin ve ekipmanlarımızın temizliğini üstlenmiştir.

images

Özen ve dikkatle oluşturulan uzman ekipler ile, hammadde tedariğinden depolama, hazırlık, üretim, servis ve temizlik aşamalarının her birinde dünya standartlarının kuralları ile tamamen müşteri memnuyeti amaçlanarak yüzde yüz sağlıklı lezzetli ve eğlenceli yemek anlayışı ile hizmet veren lider ve yenilikçi bir firma olmaktır.

images

Hizmetimizde pozitif enerji ve yüksek konsantrasyon sağlamak amacı ile; uygun iş ortamı, nitelikli iş arkadaşları ve adaletli gelir anlayışını korumak,

Müşteri memnuniyeti ve kurallara uygunluk anlayışı ile kalite hedefini korumak,

Müşterilerimiz ile devamlı iletişim halinde olarak, istek veya olası sorunlara anında cevap verebilir olmak,

Evrensel standartları uygulamak ve gelişen teknolojiyi sisteme entegre etmek,

Eğitim ve hijyen denetimlerini rutinhale getirmek, maksimum verime ulaşmak,

Sektörde lider firma olmak,

Tabldot yemekte restoran kalitesi ile hizmet vermek.

images